Maine Coon Maine Coon Maine Coon Maine Coon
Health / Zdrowie

 

Inne, poza genetyczne przyczyny HCM

 

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się objawów HCM w organizmie. Jednym z nich jest wada genetyczna tj. niepożądana zmiana w materiale genetycznym, czyli mutacja w genach odpowiedzialna za brak odpowiednich enzymów - specjalistycznych białek wpływających na rozwój i kształt serca. Brak wytwarzania właściwych białek regulujących rozwój serca skutkuje stopniowym pogrubianiem się ścianek serca do momentu, gdy mięsień osiągnie grubość uniemożliwiającą mu skurcz i poprawną pracę. Zgon następuje w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu paru minut.

W tym miejscu zajmiemy się innymi przyczynami chorobowymi, które mogą w objawach wskazywać na HCM. W takim wypadku HCM będzie chorobą wtórną i powstałą w wyniku oddziaływania innych czynników chorobowych na serce. Źródłem nieporozumień bywa nierozróżnianie HCM pierwotnej (genetycznej) od wtórnej (nabytej). Inaczej mówiąc skutecznym sposobem zapobieżenia wtórnej HCM jest wyleczenie lub zatrzymanie procesu rozwoju choroby pierwotnej. Gdyby przystąpiono do leczenia choroby pierwotnej objawy HCM by nie wystąpiły. Dla kontrastu pierwotne HCM genetycznie dziedziczone jest nieuleczalne - jak na razie. Natomiast wtórna wersja choroby HCM nie jest chorobą genetycznie przekazywaną, choć fakt ujawnienia jej objawów podczas autopsji może błędnie być przypisana HCM jako pierwotnej przyczynie zejścia.

Poniżej kilka przykładów chorób pierwotnych mogących być przyczyną pojawienia się objawów HCM tj. HCM wtórnej.

 

Arytmia serca

Arytmia serca, która jest wadą czynnościową, nie podejrzewaną o pochodzenie genetyczne i dziedziczność, z pewnością wpływa negatywnie na funkcjonowanie serca. W wyniku niewłaściwie wyregulowanych odstępów pomiędzy sygnałami nerwowymi odpowiedzialnymi za rytm pracy poszczególnych segmentów składowych serca, pojawi się skutek w postaci stopniowego pogrubiania się ścianki serca. Szybkość jej grubnięcia zależy od poziomu arytmii oraz trybu życia kota. Jeśli arytmia jest duża i tryb życia intensywny fizycznie, serce wykonuje skurcze o znacznie mniejszej wydolności, niż w sytuacji serca zdrowego, a przez to musi pracować częściej lub ciężej by wyrównać tę słabość. Aby wykonać cięższą pracę organizm musi wzmocnić mięśnie serca odpowiedzialne za te czynności. Organizm będzie je wzmacniał do momentu, gdy ich grubość stanie się przeszkodą w jego pracy i uniemożliwi im skurcz. W czasie autopsji lekarz stwierdzi pogrubienie ścianki komory serca i wyda diagnozę - HCM. Jest to diagnoza słuszna z punktu widzenia przyczyny zgonu. Jednak faktycznym powodem pojawienia się HCM, jako choroby wtórnej, była arytmia np. przedwczesne skurcze komorowe - Ventricular Premature Complexes, której objawów przecież po śmierci stwierdzić nie sposób. Takim to sposobem na HCM "umierają" koty gruntownie przebadane genetycznie, choć z punktu widzenia hodowcy i wyciąganych wniosków hodowlanych nie jest to prawdą. Arytmia jest do wykrycia w czasie życia kota poprzez jego regularne badania kliniczne - tzw. echo serca (USG) lub choćby EKG.

 

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest schorzeniem zwykle starszych kotów w wieku od 10 lat wzwyż. Przyczyną schorzenia jest nadprodukcja hormonów tarczycy, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie prawie wszystkich wewnętrznych narządów: np. serca, nerek, wątroby. Hormony tarczycy posiadają silne oddziaływania pobudzające mięsień serca zwiększając siłę skuczy lub ich częstotliwość. Skutkiem nie leczonej choroby jest rozrost mięśnia sercowego i jego niewydolność. Stan takich objawów jest przez lekarza diagnozowany w czasie autopsji jako HCM, choć w istocie HCM jest tutaj chorobą wtórną. Sytuację tę można odebrać, jako tę, gdy na HCM "odchodzą" nawet koty gruntownie przebadane genetycznie pod kątem HCM.

Innymi komplikacjami wynikłymi z nadczynności tarczycy są: nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie nerek, zmiany w siatkówce oka mogące prowadzić do ślepoty.

 

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego (wirusowe lub immunologiczne) bezsprzecznie ma wpływ na stan ścian serca i jego funkcjonowanie. Przebieg choroby, jaki i jego objawy, ma obraz identyczny z kardiomiopatią przerostową serca. Szybka reakcja, diagnoza i leczenie powoduje powrót mięśnia sercowego do kształtów i rozmiarów sprzed zapalenia. Objawy ustają. Skutkiem nie leczonej choroby jest rozrost mięśnia sercowego i jego niewydolność. Objawy mogą zostać w czasie autopsji przez lekarza zdiagnozowane jako HCM, choć HCM jest tutaj chorobą wtórną. Sytuację tę można odebrać, jako tę, gdy na HCM "odchodzą" nawet koty gruntownie przebadane genetycznie przeciw HCM.

 

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze krwi jest przyczyną sprzyjającą tworzeniu się zarówno zatorów, jak również choroby mięśnia sercowego. Zwykle choroba ta u kotów jest chorobą wtórną, wynikającą np. z niewydolności nerek lub nadczynności tarczycy. Długotrwałe oddziaływanie nadciśnienia tętniczego wpływa na obraz serca wywołując objawy zbliżone do HCM. Również w tym przypadku niewłaściwie postawiona diagnoza może sugerować genetycznie uwarunkowane HCM.

 

 

Niewydolność nerek

Nerki spełniają funkcję filtru w organizmie. W organizmie gromadzi się wiele substancji, które zdrowe nerki skutecznie usuwają. Substancje te nazywane toksynami mocznicowymi zaburzają czynność wszystkich narządów organizmu. W ciężkiej niewydolności nerek występuje wiele różnych objawów. Jedne z nich to nieskuteczne usuwanie wody i sodu, które jest przyczyną gromadzenia się ich w organizmie. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia krwi, obrzęków oraz pogorszenia pracy serca. Warunki takie sprzyjają pojawieniu się objawów kardiomiopatii przerostowej.

 

 

Hodowla Special Agent *PL
http://kotki.eu/

 

statystyka